- mogą być pozytywne dla obydwu stron - wtedy nazywamy je symbiozą,
- mogą być negatywne dla obydwu stron - przykładem takiej interakcji jest konkurencja.
- mogą być pozytywne dla jednej ze stron, a negatywne dla drugiej - wtedy mamy do czynienia z drapieżnictwem lub pasożytnictwem,
- obligatoryjna (to znaczy niezbędna do życia tych organizmów - jeżeli przykładowo zostałyby rozdzielone zakończyłoby się to dla nich śmiercią). Przykładem organizmów tak żyjących są składające się grzybów i glonów porosty.
- luźna (organizmy mogą współpracować, bo jest to dla nich korzystne, ale w razie rozdzielenia "jakoś przeżyją"). Przykładem tak żyjących organizmów są błazenki żyjące w ramionach ukwiału.
DRAPIEŻNICTWO polega na tym, że jeden osobnik zjada innego osobnika. Oczywiście dla zjadanego jest to oddziaływanie negatywne, bo umiera, dla zjadającego pozytywne, bo ma pełny brzuch.
Szereg organizmów zjadających jeden drugiego nazywamy łańcuchem pokarmowym. Łańcuch pokarmowy składa się z ogniw (organizm to jedno ogniwo). Przykładowe łańcuchy pokarmowe przedstawia obrazek poniżej, Istnieją 3 rodzaje organizmów w łańcuchu pokarmowym:
- Producenci - organizmy produkujące materię ożywioną (rośliny, glony i bakterie) - na powyższym obrazku to: kora, orzechy i gałązki. Producenci zawsze stanowią pierwsze ogniwo łańcucha pokarmowego.
- Konsumenci - organizmy zjadające producentów. Konsumentów dzielimy na rzędy - konsumenci I rzędu, konsumenci II rzędu, konsumenci III rzędu, itd. Konsumenci I rzędu to roślinożercy (na powyższym obrazku to kornik, wiewiórka i zając). Konsumenci wyższych rzędów to mięsożercy.
- Reducenci to organizmy rozkładające szczątki. Są to zazwyczaj bakterie i grzyby.
W praktyce w przyrodzie zależności między organizmami są dużo bardziej skomplikowane - przykładowo jednego dnia lis może zjeść wiewiórkę, innego dzięcioła a jeszcze innego - chomika. Łańcuchy pokarmowe przeplatają się ze sobą tworząc sieć troficzną. Przykład sieci troficznej przedstawia obrazek poniżej.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz