wtorek, 2 września 2014

Zasady pracy i oceniania na lekcjach przyrody w szkole podstawowej

I Przygotowanie do lekcji:

1. Uczeń przygotowany do lekcji powinien posiadać:
  • podręcznik,
  • zeszyt ćwiczeń,
  • zeszyt przedmiotowy (maksymalnie 60 kartek),
  • przybory do pisania (długopis i ołówek),
  • kredki (ok. 6 kolorów).


2. Uczeń ma prawo 3  razy w ciągu semestru zgłosić nieprzygotowanie. Zwalnia go ono nie tylko z posiadania wymaganych do lekcji przedmiotów, ale także z ewentualnej odpowiedzi ustnej lub niezapowiedzianej kartkówki. Zgłoszenie nieprzygotowania musi nastąpić niezwłocznie po rozpoczęciu lekcji. Uczeń zgłasza je czekając przy biurku nauczyciela. Zgłoszenie nieprzygotowania nie zwalnia ucznia z pisania sprawdzianu ani z prac zapowiedzianych z przynajmniej 2-tygodniowym wyprzedzeniem.

II Oceny bieżące:

1. Uczniowie będą oceniani według wewnątrzszkolnego systemu oceniania, gdzie:

0 - 49 % otrzymanych punktów odpowiada ocenie niedostatecznej (1)
50 - 59% otrzymanych punktów odpowiada ocenie dopuszczającej (2)
60 - 74% otrzymanych punktów odpowiada ocenie dostatecznej (3)
75 - 89% otrzymanych punktów odpowiada ocenie dobrej (4)
90 - 100% otrzymanych punktów odpowiada ocenie bardzo dobrej (5)
ocenę celującą mogą otrzymać uczniowie wykazujący wiedzę wymaganą na ocenę przynajmniej dobrą oraz wiedzę nadprogramową.

2. Uczniowie będę otrzymywać oceny cząstkowe za:
  • sprawdziany pisemne - sprawdziany wiedzy obejmujące zakres materiału większy niż 3 ostatnio omawiane tematy lekcji, zapowiedziane z przynajmniej 2-tygodniowym wyprzedzeniem. Uczniowie, którzy otrzymają z takiego sprawdzianu ocenę niedostateczną mają możliwość poprawy jej i zaliczenia sprawdzianu w ciągu 2 tygodni od terminu jego oddania. W razie poprawy oceny niedostatecznej ze sprawdzianu druga ocena nie niweluje pierwszej - obie brane są pod uwagę przy wystawianiu oceny semestralnej i końcoworocznej. 
  • odpowiedzi ustne - sprawdziany wiedzy obejmujące zakres materiału nie większy niż 3 ostatnio omawiane tematy lekcji, niewymagające wcześniejszej zapowiedzi. Uczniowie nie mają możliwości poprawy ocen uzyskanych w ten sposób (mogą jednak zgłosić się samodzielnie do odpowiedzi na innej lekcji).
  • kartkówki - obowiązują je zasady takie jak przy ocenie ustnej.
  • prace domowe, w tym karne prace domowe, zadane za niewłaściwe zachowanie podczas lekcji lub przerwy.
  • praca na lekcji
  • prace dodatkowe (udział w konkursach, reprezentowanie szkoły).
III. Oceny semestralne i końcoworoczne

1. Oceny semestralne i końcoworoczne wystawiane będą w następujący sposób: z ocen cząstkowych zostanie wyliczona średnia arytmetyczna, która będzie stanowić podstawową wartość oceny (pwo). W przypadku wartości pwo niebędących liczbą całkowitą stosowany będzie przelicznik: dla średniej w przedziale od (X-1),9 do X,89 pwo wynosi X.

2. Ocena wynikająca z pwo może być zmieniona w przypadku: niezaliczenia na ocenę pozytywną któregoś z sprawdzianów, szczególnie odstających od pwo wartości ocen osiągniętych ze sprawdzianów, szczególnych osiągnięć i zasług w reprezentowaniu szkoły w konkursach i wydarzeniach naukowych o tematyce powiązanej z przedmiotem.
2. Wartość ocen do wyliczania pwo:
X = X
X+ = X,5
X- = (X-1),9


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz