piątek, 3 października 2014

Turniej trójfantastyczny - I zadanie

W tym roku mamy zaszczyt organizować najbardziej ekscytujące wydarzenie najbliższych miesięcy,
wydarzenie, które nie było organizowane od stuleci...
Mam wielką przyjemność oznajmić Wam, że

TURNIEJ TRÓJFANTASTYCZNY

będzie miał miejsce w tym roku w Zespole Szkół Integracyjnych nr. 62.


Pierwszym zadaniem turniejowym będzie test wiedzy na temat twórczości T. Pratchetta. 

Sir Terence David John Pratchett - angielski pisarz fantasy i science fiction, najbardziej znany jako autor cyklu Świat Dysku. Inne jego dzieła to m.in. Trylogia Johnny'ego Maxwella i Trylogia Nomów. Współpracował także przy adaptacjach swojej twórczości na potrzeby sztuk teatralnych i gier komputerowych.
Pratchett zaczął pisać w wieku 13 lat, a swoją pierwszą pracę opublikował jako 15-latek. Jego pierwsza powieść Dywan została opublikowana w 1971. Pierwsza książka z serii Świat DyskuKolor magii — ukazała się w 1983 i od tego momentu autor kończy średnio dwie książki rocznie.
Pratchett był w latach 90. najlepiej sprzedającym się autorem w Wielkiej Brytanii. Do lutego 2007 roku sprzedał na całym świecie ok. 50 milionów książek, a jego dzieła zostały przetłumaczone na 33 języki. Obecnie jest drugim najchętniej czytanym pisarzem w Wielkiej Brytanii, a w USA siódmym najchętniej czytanym pisarzem niepochodzącym ze Stanów Zjednoczonych.
Terry Pratchett został Kawalerem Orderu Imperium Brytyjskiego w 1998 „za zasługi dla literatury". Jego powieść Zadziwiający Maurycy i jego edukowane gryzonie zdobyła w 2001 nagrodę Carnegie Medal za najlepszą książkę dla dzieci. Książki Pratchetta są często określane jako „kultowe”. W 2008 otrzymał tytuł szlachecki Sir.

Lista książek do konkursu:
  • "Kolor magii" 
Tytułowy kolor magii to (fikcyjny) ósmy kolor tęczyoktaryna, kolor wyobraźni. Barwa ta może występować tylko w świecie tak przesyconym magią jak Świat Dysku. Towarzyszy ona większości zaklęć. Widzą ją magowie oraz koty. Głównym bohaterem powieści jest niezbyt zdolny, ale posiadający genialny instynkt przetrwania mag Rincewind. Zostaje on przewodnikiem pierwszego turysty na Dysku: bajecznie bogatego, beztroskiego Dwukwiata. Dzięki ich przygodom, czytelnik poznaje obyczaje, kulturę i geografię świata Dysku i jego największego miasta, Ankh-Morpork, leżącego nad Ankh – jedyną na dysku rzeką, której wodę można kroić nożem. Poza głównymi postaciami, pojawiają się również inni bohaterowie ze świata dysku, w tym Śmierć, antropomorficzna personifikacja, występująca w większości książek opisujących Świat dysku, czy Cohen Barbarzyńca. Przedstawieni są również bogowie Świata dysku i część ich zajęć.

  • "Panowie i damy"
Panowie i damy (ang. Lords and Ladies) – humorystyczna powieść fantasy Terry'ego Pratchetta, wydana w 1992 r. (tłumaczenie wydania polskiego: Piotr W. Cholewa). Jest to czternasta część długiego cyklu Świat Dysku. Kolejna po Wyprawie Czarownic powieść o trzech wiedźmach z małego, zagubionego w Ramtopach królestwa Lancre. Magrat Garlick szykuje się do ślubu z nowo intronizowanym królem Lancre, Verence'em. Z tego powodu do Lancre przybywa mnóstwo dostojnych gości - w tym reprezentacja Niewidocznego Uniwersytetu (Mustrum Ridcully, Bibliotekarz, Kwestor, Myślak Stibbons i zabrany po drodze hrabia Casanunda - Drugi Największy Kochanek Świata). Tymczasem zbliża się Noc Letnia, gdy granice między światami stają się cieńsze, przez co te pierwsze nawzajem się przenikają.
Wskutek szeregu niefortunnych zdarzeń (związanych m.in. z grupą niemądrych dziewcząt, które chcą zostać czarownicami oraz z Lancrańskim Zespołem Tańca Morris) do Lancre przedostają się Elfy, istoty piękne ale wyniosłe, lubujące się w wymyślnym i okrutnym zabijaniu ludzi, porywaniu dzieci i niszczeniu rozmaitych rzeczy. W rezultacie Magrat, babcia Weatherwax i niania Ogg mają na głowie ratowanie Lancre i mnóstwo związanych z tym nieprzyjemności.

  • "Kosiarz"
Kosiarz (ang. Reaper Man) – humorystyczna powieść fantasy Terry'ego Pratchetta, wydana w 1991 r. (tłumaczenie wydania polskiego: Piotr W. Cholewa). Jest to jedenasta część długiego cyklu Świat Dysku.
Śmierć naraził się Audytorom Wszechświata. Dostaje Czas, co znaczy że będzie żył, ale również to że umrze. Chce go prawidłowo wykorzystać i porzuca swoje obowiązki przysparzając tym nieco problemów ludziom na Dysku – wszak nikt nie umiera. Chce sprawdzić, jak żyją ludzie, więc zatrudnia się u staruszki na wsi jako pomoc. Powoli powstaje nowy Śmierć – bardziej dramatyczny (przybycia o północy, objawianie się na odległym wzgórzu oświetlony błyskawicą itp.). W cieniu wielkich wydarzeń spokojnie powstaje i wykonuje swoje obowiązki Śmierć Szczurów. Natomiast w Ankh-Morpork magowie z Niewidocznego Uniwersytetu muszą poradzić sobie z plagą żyjących supermarketów, wywołaną nadmiarem energii życiowej, i zombie.

  • "Straż! Straż!"
Straż! Straż! (ang. Guards! Guards!) – humorystyczna powieść fantasy Terry'ego Pratchetta, wydana w 1989 r. W Polsce książka ukazała się po raz pierwszy w 1999 r. nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka (ISBN 83-7469-088-1). Jest to ósma część długiego cyklu Świat Dysku, będąca przy tym pierwszą częścią podcyklu o Straży Miejskiej.
Głównym bohaterem książki jest najwyższy krasnolud świata - Marchewa Żelaznywładsson. Z pewnym zaskoczeniem dowiaduje się on od ojca, że jest człowiekiem, wychowanym przez krasnoludy. Aby uniknąć kłopotów w dotychczasowym domu, zostaje on wysłany do Ankh-Morpork, gdzie wstępuje do lokalnej Straży Miejskiej. Wspólnie z innymi strażnikami - cynicznym kapitanem Samuelem Vimesem, sierżantem Fredem Colonem, oraz Nobby'm Nobbsem (szczęśliwym posiadaczem papierów potwierdzających przynależność do rasy ludzkiej) poznaje zawiłości codziennego życia Ankh-Morpork, przywracając przy tym do życia wiele martwych przepisów prawa. W tym samym czasie paru ludzi przywołuje smoka, za pomocą którego chce przejąć władzę w mieście. Marchewa ze swoimi kompanami, oraz przy pomocy pewnego orangutana oraz pewnej (dość otyłej) damy, walczą ze zbrodnią - z pewnością nie obędzie się bez szturchania pośladków.

  • " Pomniejsze bóstwa"
Pomniejsze bóstwa (ang. Small Gods) – humorystyczna powieść fantasy Terry'ego Pratchetta, wydana w 1992 r. (tłumaczenie wydania polskiego: Piotr W. Cholewa). Jest to trzynasta część długiego cyklu Świat Dysku.
Młody i nie całkiem bystry nowicjusz Brutha podczas codziennych obowiązków, do jakich należy głównie okopywanie melonów, staje w obliczu swego boga Oma... w postaci malutkiego jednookiego żółwia. Om nie jest w stanie przybrać innej formy, gdyż źródłem jego mocy jest wiara ludzi, a pozostał mu jedynie jeden, ale za to szczery, sługa. Od tej pory Brutha zostaje wciągnięty w machinę polityki, religii i wiedzy - a na jego drodze stanie Kwizycja ze straszliwym ekskwizytorem Vorbisem, filozofowie Efebu, a także św. Ungulant, pustynny pustelnik, przyjaciel wszystkich pomniejszych bóstw...


Test wiedzy odbędzie się 14 października 2014 r. Miłej lektury!!!

1 komentarz:

  1. Havelock Vetinari jest jednym z moich ulubionych bohaterów literackich. Uwielbiam czarny humor Terry'ego Pratchetta. Świetny pomysł na konkurs.

    OdpowiedzUsuń