Grzyby są prostymi eukariontami, zamieszkującymi wiele różnych środowisk we wszystkich strefach klimatycznych. Większość grzybów to organizmy wielokomórkowe, często komórczaki. Ich komórki nie są zróżnicowane - tworzą plechę. Odżywiają się w sposób heterotroficzny, jako saprofity (rozkładają martwą materię organiczną), pasożyty (odżywiają się kosztem innych organizmów) lub symbionty (żyją we współpracy z innymi organizmami - np. glonami i roślinami, które w zamian za ochronę je karmią). Ich komórki otoczone są ścianą komórkową z chityny (ta sama substancja buduje pancerze stawonogów). Grzyby mogą oddychać zarówno tlenowo jak i beztlenowo (poprzez fermentacje). Rozmnażają się zarówno wegetatywnie jak i płciowo.
Grzyby dzielimy (ze względu na sposób rozmnażania) na:
To grzyby, które nam najczęściej kojarzą się z tym królestwem. Należą do nich wszystkie grzyby kapeluszowe, np.
pieczarka,
muchomor. Ich nazwa pochodzi od podstawek, na których umieszczone są ich zarodniki.
Budowa podstawczaka jest raczej prosta.
Należą do nich między innymi: trufle,
naparstniczki i
smardze.
Nazywamy je często pleśniakami. Są mikroskopijne,zauważamy je najczęściej gdy zaczną owocnikować np. na produktach spożywczych. Przykładowym przedstawicielem tej grupy jest
pleśniak biały.
Śluzowce systematycznie zaliczamy do królestwa Protistów. Są to bardzo proste organizmy. Potrafią się poruszać - możecie zobaczyć to na filmie:
Pełzające śluzowce.
Ta grupa jest bardzo sztuczna. To taki worek, do którego wrzucono wszystkie grzyby, z którymi nie wiadomo było co zrobić.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz