poniedziałek, 10 marca 2014

Systematyka (taksonomia)

Systematyka to nauka zajmująca się klasyfikowaniem, katalogowaniem oraz opisywaniem organizmów w oparciu o badania ich różnorodności, pochodzenia i pokrewieństwa.
Systematyka grupuje organizmy w taksony. Kiedyś opierała się głównie na wyglądzie organizmów, współcześnie - na pokrewieństwie  genetycznym.

Taksony mają określoną hierarchię: od najogólniejszych (łączących bardzo duże ilości organizmów,ale mało do siebie podobnych) do najspójniejszych (łączących mało organizmów, ale za to bardzo do siebie podobnych). Podstawowe kategorie systematyczne to:1. Królestwo
2. Typ (w świecie roślin wyjątkowo jest to gromada)
3. Gromada (w świecie roślin wyjątkowo jest to klasa)
4. Rząd
5. Rodzina
6. Rodzaj
7. Gatunek.

Utrwalić wiadomości pomoże Ci film: Taksonomia i drzewo życia.

Gatunek spaja organizmy na tyle sobie bliskie, że mogą rozmnażać się wydając płodne potomstwo. Nazwa każdego gatunku składa się z dwóch członów: nazwy rodzajowej i gatunkowej. Przykładowo człowiek należy do gatunku Homo sapiens, gdzie: homo to nazwa rodzaju, sapiens - gatunku. My akurat jesteśmy jedynym gatunkiem w swoim rodzaju, ale bywa, że dwa gatunki mają taką samą nazwę rodzajową, np. Canis lupus to wilk, a Canis latrans - kojot. Czasemn nie jesteśmy wstanie dokładnie określić gatunku - wtedy możemy ograniczyć podawanie nazwy do nazwy rodzajowej, po której umieścimy skrót sp. (od łac. species czyli gatunek) - np. Aspergillus sp.

Polecam ciekawy film: Gatunek.

 Uproszczony podział organizmów żywych:




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz